SDK Kurulumu

Android uygulaması geliştirmek için ilk olarak bilgisayarınıza gerekli ortamı hazırlamak zorundasınız. Size bunu nasıl yapacağınız hakkında detaylı açıklamayı aşağıda 4 adımda anlattık. Sizde uygulama geliştirmek istiyorsanız bu adımları sırası ile uygulayın.

1. Adımjava

Bilgisayarınızda bulunmuyor ise ilk olarak , Java SE Development Kit(JDK)’i yüklememiz gerekiyor. Burada bulunan linkten, gerekli programı bilgisayarımıza göre seçerek indiriyoruz. Uygulama geliştirmek için java kullanıldığı için mutlaka bu program bilgisayarınızda  yüklü olmalıdır.

Daha sonraki adımları uygulaya bilmek için, developer.android.com sitesinden yararlanacağız. Bu site sayesinde bir çok bilgiye ulaşabilir android konusuna daha hakim olabilirsiniz.

2. Adım

Şimdi gelelim  Eclipse ve Android SDK kurulumuna

Daha önce  Eclipse ve Android SDK dosyalarını indirmek için ikisini ayrı ayrı olarak download etmeniz gerekiyordu fakat şu an bu dosyaları tek seferde indirme seçenegi bulunuyor. Bu sayede kurulum biraz daha kolay yapılabilmekte. Buradaki linke tıklayın ve dosyaları indirin.

Bu işlemi hızlandırmak isterseniz sayfanın sağ tarafında bulunan Download the SDK tıklayıp bilgisayarınızla uyumlu olan SDK dosyasını indirebilirsiniz.

sdk

SDK dosyası indir

İşletim sistemi farklı ise ozaman  Download For Other Platforms seçeneğine tıklayarak gereklidosyaları indire bilirsiniz.

Android SDK kurulumu

Android SDK kurulumu

3. Adım

İndirilen doya içerisinde eclipsesdk dosyaları ve SDK Manager uygulaması bulunmaktadır. Eclipse için bir kurulum yapmanıza gerek yok. Burada bulunan dosyaların içerisinde eclipse direkt olarak çalıştırıla bilmektedir. Fakat öncelikle SDK Manager uygulamasını çalıştırıp gerekli dosyaları indirmeliyiz.

SDK uygulaması

SDK uygulaması

SDK Manager uygulamasını çalıştırdığınız zaman genellikle size yarayan dosyalar seçili durumda olur. Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi Android sürümleri ile uyumlu bütün dosyalar yer alıyor. Sizin yapmanız gereken hangi sürüm üzerinde çalışmak istiyor iseniz ona ait dosyaları indirmek. Bu işlemi gerçekleştirmek için isterseniz eclipse üzerinden Window>Android SDK Manager seçenekleri aracılığı ile ilerleyerek de yapa bilmeniz mümkün.

4. Adım

En son işlem olarak yapmamız gereken ADT Plugin’i Eclipse eklemek. Eclipse üzerinde Help>Install New Software seçeneklerini izliyoruz ve karşımıza gelen pencerenin sağ üst kısmında bulunan Add butonuna tıklıyoruz., Name yazan bölüme ADT Plugin, Location bölümüne ise https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/ yazarak OK butonuna tıklıyoruz.

Eclipse

Eclipse

Daha sonra install penceresinden Developer Tools seçeneğini seçerek işlemi gerçekleştiriyoruz. Bu sayede kurulumu tamamlıyoruz. Artık bilgisayarınız Android uygulaması geliştirmeye hazır durumda.

Sorular: